Jak vybrat motorový nafukovací člun: rozhoduje účel použití

Už se vidíte, jak brázdíte řeky, písníky nebo uháníte po širokých mořských pláních? Rádi rybaříte anebo podnikáte dobrodružné výlety na vodě? Nechte si od nás poradit, jaký člun se hodí právě pro vaši aktivitu, a buďte v něm jako ryba ve vodě.

Rozmyslete si, jak člun využijete

Před nákupem motorového nafukovacího člunu si především rozmyslete, k jakému účelu budete člun užívat, co od něj očekáváte.  

Je pro vás ideální člun jednoduše sbalit a převážet v kufru auta? Nebo není problém zapřáhnout člun s pevným kýlem na přepravní vlek?

Pokud se budete plavit při břehu, pořádat krátké výlety na vodě nebo rybařit, vystačíte si se skládacím nafukovacím člunem. Jste-li rybář, pořiďte si nafukovací člun s pevnou (dřevěnou nebo hliníkovou) podlážkou.

Další důležitou otázkou je výkon motoru. V České republice můžete plout s plavidlem o výtlaku do 1000 kg a výkonu motoru do 5 hp, aniž byste potřebovali oprávnění k vedení plavidla.

Proč si pořídit člun s kýlem

Nafukovací čluny s pevným kýlem se pyšní výbornými jízdními vlastnostmi, stabilitou, množstvím úložných prostorů a velkými opalovacími plochami. Skvěle ho ale využijete i pro potápění nebo rybolov.

Při výběru lodního motoru je dobré držet se maximálního povoleného výkonu pro daný člun. Člun je třeba přepravovat na speciálním přepravním vleku.

Nafukovací čluny s pevným kýlem si snadno pořídíte v luxusním provedení s bohatou výbavou i výkonným motorem pro dlouhé a bezpečné výlety na moři.

Při výběru nafukovacího člunu s pevným kýlem si položte několik otázek:

  • jak velký člun potřebuji (pro kolik osob),
  • co má obsahovat výbava člunu (navigace, sprcha, bimini, krycí plachty…),
  • jaké potřebuji prostory (opalovací plochy, úložné prostory),
  • jak silný chci motor,
  • kolik nás bude člun skládat, nakládat na sjezdu do vody,
  • jaká bude servisní náročnost,
  • kde ho uskladním,
  • mám řidičský průkaz na jízdu s vlekem?

Nepodceňte materiál, ze kterého je člun vyroben

Zaměřte se také na to, z jakého materiálu jsou vyrobeny nafukovací tubusy (PVC, hypalon), pevná část člunu (tloušťka materiálu, výztuhy) a v neposlední řadě kdo a jak dlouho čluny vyrábí.

Na trhu potkáte desítky levných, lákavě vyhlížejících člunů. Ty však většinou sestávají z méně kvalitních či nevhodných materiálů, výrobci mají málo zkušeností s výrobou člunů, a tvoří tak nekalou konkurenci renomovaným značkám.

Bohužel, v dnešní době řada zákazníků hledá nízkou cenu a zapomíná na kvalitu. Investice do kvalitního člunu se vám však vrátí v podobě stovek ujetých říčních kilometrů nebo námořních mil.

Typy podlah u nafukovacího člunu:

Nafukovací dno – člun s nafukovacím dnem je lehký, skladný a rychle ho postavíte. Měkkou podlážku oceníte zejména při koupání.

Lamelová podlahaje skladná, lehká a za příznivou cenu. Mínusem člunů s lamelovou podlahou je to, že nemají kýl, díky kterému se vám loď snáze ovládá. Podlaha se hodí spíše do veslovacích člunů nebo na krátké vzdálenosti.

Nafukovací kýl – nafukovací dno je tvarováno do kýlu, který loď vede. Ve člunu je také více místa pro nohy.

Skládací pevné dno s nafukovacím kýlem – jde o nejoblíbenější typ.  Čluny jsou stavěné pro silnější motor a také více váží. Pevné skládací dno se vyrábí z pevné překližky nebo hliníku. Na rozdíl od ostatních typů se v něm snadno postavíte i projdete. Podlaha je celkově odolnější, a tak při náročných aktivitách nemusíte mít strach, že ji poškodíte.

 

Rádi vám poradíme, jaký člun vybrat tak, abyste v něm při svých aktivitách byli jako ryba ve vodě! Ozvěte se nám.

Prodejna

777 567 821
Fáblovka 560
533 52 Pardubice-Staré Hradiště
X

Přihlášení

Zapoměli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu